Orket ikke mer debatt: Kongens ed til Gud og tro i Grunnloven seiret i «hurtigfart»

SV ville ha slutt på at kongen skal få be om hjelp fra Gud, men tok ikke debatten. Massivt flertall sikret fortsatt kirke og tro i Grunnloven.

Oslo 20200324. Høyres Svein Harberg renser hendene med Antibac før han går på talerstolen under debatten om koronaloven Covid-19 i Stortinget tirsdag.Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix
Høyres Svein Harberg var saksordfører for forslag om å endre grunnlovsparagrafer om stat og kirke. Her smører han hender med antibac. Harberg forsikret i debatten at kirken og den kristne kulturarven fortsatt skal ha forrang i Grunnloven.
Med banner sto en liten gruppe demonstranter foran Stortinget – til kamp for fortsatt kristenarv i Grunnloven. De var til sammen ti og to av dem sa til Vårt Land at de var kommunestyremedlemmer for Frp. Frp deltok ikke i debatten.
Med banner sto en liten gruppe demonstranter foran Stortinget – til kamp for fortsatt kristenarv i Grunnloven. De var til sammen ti og to av dem sa til Vårt Land at de var kommunestyremedlemmer for Frp. Frp deltok ikke i debatten.
Statsbudsjettet 2020. Hans Fredrik Grøvan.
Hans Fredrik Grøvan er tilfreds med at verdiparagrafer består. – Men med enkelte partiers ønske om å rense Grunnloven for verdier knyttet til tro og kirke, må vi være på vakt fremover.
Publisert Sist oppdatert

Et titalls demonstranter sang Fedrelandssalmen og ropte «bevar Norge som kristent land» utenfor Stortinget. Innenfor – i stortingssalen – var sentrale politikere klare til grunnlovsdebatt. Og det hurtig.

Venstre og SV hadde på hvert sitt vis fremmet forslag for å rense Grunnloven fra de siste bindingene mellom kirke og stat. De ville gjøre den trosnøytral. For SV var det viktig å få slutt på at en ny dronning eller konge i sin edsavleggelse for Stortinget henviser til Guds hjelp med ordene: «Så sant hjelpe meg Gud den allmektige og allvitende!».

Styrte unna splid og angrep – fort gjort på 25 minutter

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS