Ønsker mer ydmykhet
Staten bør gi flere asylsøkere lovlig opphold fram til saken deres blir behandlet i rettsapparatet, mener NOAS.
Fitjar-saken er spesiell fordi den viser hvordan barna har det i etterkant av en pågripelsesaksjon, mener NOAS-rådgiver, Jon Ole Martinsen.
Larsen, Håkon Mosvold
– For å få en god prosess er det en forutsetning at man får være til stede for å føre egen rettssak. Det handler om grunnleggende rettssikkerhet, sier seniorrådgiver Jon Ole Martinsen i Norsk organisasjon for asylsøkere (NOAS) til Vårt Land.
Mange
Det er svært få asylsaker som havner i lagmannsretten, slik som Fitjar-saken. Ifølge NOAS var det i fjor 21 dommer i denne rettsinnstansen som handlet om asylspørsmål. I alt 43 prosent av sakene fikk asylsøkerne gjennomslag.
Bestill abonnement her
KJØP