Nye formålsparagrafer lagt fram
Regjeringen vil innføre nye formålsparagrafer for barnehage og skole. Den kristne oppdragerplikten blir fjernet. DEBATT: Hva synes du om denne endringen?
Barnehagen og skolen er ikke tjent med å være gjenstand for strid og uro omkring verdigrunnlaget, sa kunnskapsminister Bård Vegar Solhjell da han i dag la fram forslag til nye formålsparagrafer.
Scanpix
Regjeringens forslag til nye formåsparagrafer for skole og barnehage avviker lite fra Bostadutvalgets forslag.
– Forslagene til nye formålsparagrafer for barnehager og opplæringen bygger på en grunnleggende respekt for at vi lever i et mangfoldig samfunn. Vi foreslår en paragraf som inkluderer. Den baserer seg på verdier vi har felles, ikke de som skiller oss, sier kunnskapsminister Bård Vegar Solhjell.
Fredag la han fram nye forslag til formålsparagrafer for barnehagen og opplæringen i skole og lærebedrift. I pressemeldingen heter det at han mener «det er viktig for alle som har sitt virke i barnehagen og skolen at det er bred enighet om slike spørsmål».
Bestill abonnement her
KJØP