Norske katolikker mener bevisene mot George Pell var for svake
Saken mot kardinal George Pell ble en symbolsak i en kulturkamp mot Den katolske kirke i Australia, mener advokat Håkon Bleken.
George Pell ble frifunnet av australsk høyesterett 7. april, etter å ha blitt funnet skyldig i to lavere rettsinstanser.
Andy Brownbill
– Tidligere hadde ikke ofre for overgrep en sjanse til å bli trodd. Nå er det nesten som de blir trodd på automatikk, mens den anklagede blir regnet for skyldig med en gang. Spørsmålet er om pendelen har svinget for langt den andre veien.
Det sier Håkon Bleken. Han er katolikk og advokat, og har fulgt saken mot kardinal George Pell, som lenge ble regnet som den tredje mektigste mannen i Vatikanet.
Bleken mener det er bra at Pell ble frifunnet av australsk høyesterett tirsdag forrige uke, etter å ha blitt funnet skyldig i seksuelle overgrep mot mindreårige, i to lavere rettsinstanser.