Norsk arkitekt er med på å bygge omstridt fremtidsby i Saudi-Arabia
NEOM: En norsk arkitekt, kjent fra NRK og prosjekter på Utøya, er med på å gjøre Saudi-Arabias enorme fantasiby til virkelighet. – Gigantomani, er dommen over prosjektet fra en annen norsk arkitekt.
FANTASIBY: Arkitekt Erlend Blakstad Haffner, kjent fra NRK, er med på å bygge Saudi-Arabias fantasiprosjekt i ørkenen.
Terje Pedersen/NTB | Neom
Flyvende taxier, en kunstig måne, sandstrender som lyser i mørket og robot-dinosaurer er noen av innslagene i Saudi-Arabias storslåtte plan om en helt ny, futuristisk og bærekraftig region i ørkenen – Neom.
Prosjektet er et hjertebarn for kronprins Mohammed bin Salman, som skal være inspirert av science fiction-film. llustrasjonene ser da også ut som noe hentet ut av Star Wars: Flytende byer, monumentale bygg som strekker seg fra havets bunn og opp i skyene, hengende hager og romskiplignende boliger som klamrer seg til fjellsidene.
Vårt Land har fått innsyn i dokumenter hvor det går frem at den norske arkitekten Erlend Blakstad Haffner har jobbet med flere delprosjekter for Neom.