Norge gir 2 milliarder til velferdstjenester i Ukraina

BISTÅR: Pengene skal hjelpe den ukrainske staten til å drive skoler og sykehus og utbetale pensjon.

Foto: Fredrik Varfjell / NTB
STØTTE: Budsjettstøtten fra Norge til Ukraina går gjennom Verdensbanken og er en del av Nansen-programmet, som ble vedtatt av Stortinget 14. mars. – Vi skal sørge for at pengene når dem raskt, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).
Publisert Sist oppdatert

– Ukrainske myndigheter trenger vår hjelp for å kunne fortsette å levere grunnleggende tjenester som skole, helse og pensjoner til befolkningen. Vi skal sørge for at pengene når dem raskt, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

Budsjettstøtten til Ukraina går gjennom Verdensbanken og er en del av Nansen-programmet, som ble vedtatt av Stortinget 14. mars i år. Støttepakken har et omfang på 75 milliarder kroner over de neste fem årene.

– Vi vet at Ukraina har et akutt behov for penger. Samtidig bidrar vi til reformer som legger grunnlag for økonomisk vekst framover, gjenoppbygging og europeisk integrasjon etter krigen, sier utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap).

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS