Nordmenn kjøper likestilling fra Filippinene

Antall au pairer i Norge er tidoblet på ti år. Filippinske kvinner er blitt likestillingarbeidere, mener forsker.

– Det er jo kjempebra! utbryter Aimeely Tolentino (til høyre) da hun hører at filippinske au pairer bidrar til likestilling i norske familier. Au pair-kollega Irene Abainza er enig.
Publisert Sist oppdatert

– Løsningen for stadig flere norske kvinner som ønsker karriere og kvalitetstid med familien, er å bryte tabuet med å betale for husarbeidet og ty til en au pair, sier stipendiat Mariya Bikova ved Sosiologisk institutt, Universitetet i Bergen.

DEBATT: Blir au pairer i Norge blir utnyttet? Vet au pairer at deres opphold er ment som kulturutveksling?Si din mening på verdidebatt.no.

Lite kultur. Bikova arbeider med en doktorgrad der hun forsker på au pair-ordningen i Norge. Formålet med au pair-ordningen er kulturutveksling, ifølge Utlendingsdirektoratet (UDI). Da Bikova spurte filippinske au pairer om de visste dét, svarte alle nei.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS