– Nok med tre kjønn?
Misjons-topp Espen Ottosen håper en utredning om et tredje kjønn kan stramme inn på dagens lovverk om juridisk kjønnsskifte.
Tredje kjønn: I 2014 innførte indisk høyesterett retten til å registrere seg som et tredje kjønn, til stor glede for landets transpersoner som her feirer seieren i Mumbai med dans.
Rajanish Kakade/AP/NTB scanpix
I flere omganger har det vært diskutert om Norge skal innføre et tredje kjønn – hen. Nå løftes saken igjen opp på den nasjonale dagsorden av hele ledelsen i Arbeiderpartiet. I et representantforslag ber de Solberg-regjeringen om å «igangsette et utredningsarbeid om innføring av en tredje kjønnskategori i Norge».
Espen Ottosen, informasjonsleder i Norsk Luthersk Misjonssamband, synes en utredning av et tredje kjønn er helt greit.
– En eventuell innføring av et tredje kjønn er ikke mer radikalt enn lovverket allerede er i dag, mener Ottosen.