NLM-veteran: – Jeg skjemmes over behandlingen av medarbeidere

Mangeårig misjonær Magne Gillebo støtter opp om kritikken om ukultur i Norsk Luthersk Misjonssamband. Han har selv erfart at ansatte kvier seg for å si ifra om maktmisbruk. Varsler er heller ikke blitt tatt tilstrekkelig på alvor, mener han.

KRITISK: – Jeg skjemmes når jeg tenker på hvordan enkelte medarbeidere er blitt behandlet i NLM. Ledelsen har fortsatt langt igjen før de kan slå seg på brystet og si at de håndterer vanskelige personalsaker, sier Magne Gillebo.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg skjemmes når jeg tenker på hvordan enkelte medarbeidere er blitt behandlet i NLM. Ledelsen har fortsatt langt igjen før de kan slå seg på brystet og si at de håndterer vanskelige personalsaker, sier Magne Gillebo.

71-åringen har lang fartstid i Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM), blant annet som mangeårig misjonær i Hong Kong, som rektor og lærer på NLM-eide Fjellheim Bibelskole i Tromsø, og som NLMs regionleder for Asia i perioden 2005 til 2017.

I løpet av disse årene har han bitt seg merke i et bekymringsfullt trekk ved organisasjonen: Han mener det råder en uheldig konsensuskultur i NLM, der lojaliteten til organisasjonen ofte veier tyngre enn medmenneskelige hensyn.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS