Nesten umulig å stille UNE til ansvar
Når Utlendingsnemnda gjør feil, skal det svært mye til for at klageorganet blir stilt til ansvar. – Det må bli lettere å ta sakene til retten, mener professor.
Bak denne døra ved kjøpesenteret Oslo City holder UNE til. – Politikerne må ta en gjennomgang og finne ut om det har fungert som det skal, sier NOAS-lederen.
Cornelius Poppe
Da rwandiske Joseph Nkusi ble tvangsutsendt og dømt til fengsel i ti år i hjemlandet i 2018, innrømmet UNE at de hadde gjort en feil.
– I denne saken opprettholdt UNE et vedtak fra UDI, og tingretten kom til at UNEs vedtak var gyldig. Med fasiten i hånd, og i etterpåklokskapens klare lys, ser vi at han har krav på beskyttelse. At han ikke vant frem med sin klage til UNE er en type feil vi ikke skal gjøre. Det beklager vi på det sterkeste, sa Ingunn-Sofie Aursnes, direktør i Utlendingsnemnda, til Dagbladet.
Joseph Nkusi ble utvist fra Norge i 2016. I mars 2018 ble han dømt til ti års fengsel i hjemlandet Rwanda, noe UNE ikke trodde han ville bli utsatt for. Foto: Privat