– Mulig løsning på prestekrisen

Presteforeningen vil tilrettelegge for at prestestudenter kan jobbe i Den norske kirke under slutten av utdanningsløpet. Vi må sikre at de rike bispedømmene ikke stikker av med gevinsten, mener prost.

Leder i Presteforeningen, Martin Enstad, mener at utdanningsstedene og Dnk burde legge til rette for at folk skal få muligheten til å kombinere slutten av studie med jobb i Den norske kirke.
Publisert Sist oppdatert

– Vi ønsker at folk skal få muligheten til å kombinere slutten av studiene med jobb i Den norske kirke (Dnk). De får 100 prosent ansettelse som prest, der de studerer 40 prosent og jobber 60 prosent av tiden, sier Martin Enstad, leder i Presteforeningen.

Presteforeningen mener kirken må ta på alvor rekrutteringskrisen som lenge har herjet flere bispedømmer i landet. Derfor ønsker de å legge til rette for at folk som ønsker seg en ny karriere som prest, får prestejobb på slutten av studiet.

– Vi må sikre at det ikke igjen blir de «rike bispedømmene» som stikker av med gevinster, sier prost Olav-Rune Ertzeid i Nord-Helgeland.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS