Misnøye
 skaker 
Europa

Søndag ble et ytterliggående høyreparti nest størst i tysk delstatsvalg. 
Neste år kan Nasjonal Front vinne presidentmakt i Frankrike, mener forsker.

Leder an: Tilhengerskaren til Nasjonal Fronts ­leder og presidentkandidat i neste års franske presidentvalg, Marine Le Pen, har vokst etter flere terrorangrep i landet. Hun har reell mulighet til å bli president, mener forsker Cas Mudde.
Publisert Sist oppdatert

– Det er definitivt en mulighet for at Marine Le Pen fra ytterliggående Nasjonal Front kan vinne det franske presidentvalget neste år. Blir det en duell mellom Le Pen og tidligere president Nicolas Sarkozy, har hun en sjanse. Så sterk er misnøyen med den etablerte politiske eliten, sier Cas Mudde, verdensledende forsker på populisme og ytre høyre i­ 
Europa og USA.

MUDDE: – Trump er ingen populist

Flyktningkrise, islamistisk ­terror, eurokrise, økende økonomisk ulikhet og misnøye med løsningene de politiske elitene tilbyr, er blant faktorene han trekker fram når ytterliggående høyrepartier over nesten hele Europa er på frammarsj.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS