Misjonæren som kom inn fra kulden
I 1949 erklærte Mao at misjonærer var uønsket i Kina. Nå blir norske Johan Tidemann Johansen tatt imot som en helt i sitt andre hjemland.
Når Johan Tidemann Johansen kommer tilbake til Kina, tas han imot som en helt.
Fürst & Far Film og Fjernsyn AS
Året er 1985. Johan Tidemann Johansen ankommer jernbanestasjonen i landsbyen Ankang i Shaanxi-provinsen i Kina. Dette er hans første forsøk på å besøke byen der han bodde fra han var to til han var elleve år.
Jernbanestasjonen i Ankang ligger på nordsiden av Han-elven, mens selve byen ligger på sørsiden. Før han rekker å krysse elven, blir han arrestert. Ankang er fortsatt stengt for utlendinger.
Fire år senere, i 1989, får han endelig mulighet til å besøke barndomsbyen og treffe gamle venner. Da er det gått 40 år siden kommunistpartiet under Mao Zedongs ledelse vant borgerkrigen og etablerte Folkerepublikken Kina.