Misforsto religiøs satire fra «Smyrna menighet»
Satirisk blogger ble tatt på fullt alvor da han omtalte flommen på Sørlandet som Guds straff mot homofile. – At vi vet mindre om ulike religiøse retninger, gjør det vanskeligere å forstå humoren, sier forsker.
«Denne flommen er en ren, hellig rettferdig flom som tjener som et varsel til alle på Sørlandet. Den tiden da man tolererer homofile og lesbiske orgier er over» skriveren bloggeren bak den satiriske bloggen «Smyrna menighet», i et innlegg som ble misforstått av mange.
«Flommen på Sørlandet er Guds straffedom over denne landsdelens homofile orgier». Slik åpner et innlegg på den satiriske bloggen «Smyrna menighet». Innlegget har skapt sterke reaksjoner i sosiale medier de siste dagene, og bloggen har hatt 132.000 sidevisninger.
«Gud har nå varslet folket på Sørlandet og langs kyststripa at de må straffes for sine homofile og lesbiske orgier. Det er derfor han har sendt denne flommen for å vaske Sørlandet, dets jorder og dets svaberg ren for homofile og lesbiske orgier», fortsetter innlegget.
Flere har trodd det er en reell menighet som står bak, og mange har vært sinte. Blant reaksjonene er kommentarer som «Denne bloggen burde vært slettet.
Trakassering av uskyldige mennesker», «Enda et bevis på at
religion er skadelig for menneskeheten. Religion manipulerer, truer, mishandler, jukser og dreper», og «Jeg vil oppfordre den hjernevaskede menigheten om å holde kjeft, og eventuelt
la deres Gud ta seg av straffe-
saker». Bloggeren selv sier bloggen er et spark mot fordommer og idioti.