Mener KRIKs verdidokument er utydelig
– Utydelighet om hvilke regler som skal gjelde tjener ikke KRIK noe på, sier Vegard Tjørhom, som er homofil og tidligere distriktsmedarbeider.
– Jeg opplevde at generalforsamlingen gjorde et vedtak der de sa at homofile er velkomne i KRIK, og jeg vil tro de fleste som stemte fram det vedtaket også mener at må gjelde ansatte i KRIK, sier Vegard Tjørhom.
Alf
– KRIK har vært utydelige i spørsmålet om samliv flere ganger nå, og slik jeg leser det som KRIK skriver, så virker det som at de er ganske utydelige også denne gangen. Og utydelighet om hvilke regler som skal gjelde tjener ikke KRIK noe på, sier Vegard Tjørhom, tidligere distriktsmedarbeider i KRIK og homofil.
Hva slags mulighet skal samboende eller homofilt samlevende ha til å være ansatt i KRIK? Det er det store spørsmålet etter at styret i KRIK denne uken vedtok organisasjonens reviderte verdidokument. I dokumentet sier de at kravene til frivillige er mindre strenge enn kravene til ansatte, for eksempel i samlivsspørsmål.
– Det er helt naturlig at KRIK differensierer mellom ansatte og frivillige instruktører. I de fleste organisasjoner er det jo slik at man forventer noe annet av dem som mottar en lønnsslipp fra organisasjonen enn fra de som er frivillige instruktører noen få dager i året, uttalte generalsekretær Silje Kvamme Bjørndal til Vårt Land på onsdag.