Mange opplever hets
Regjeringen må gjøre mer for å få slutt på den anonyme trakasseringen på nett. Det var hovedbudskapet statsminister Erna Solberg fikk under møtet om hatytringer onsdag.
Linnéa Myhre sluttet å blogge for to år siden på grunn av hetsen hun fikk.
B e, Torstein
Tidligere har Erna Solberg sagt at «ekstreme ytringer må ikke ties ihjel, men tales ihjel». Da hun i dag hadde invitert til rundebordsmøte om hatytringer fikk hun høre at nett-trollene ikke sprekker i sola. Budskapet fra deltakerne var tydelig at regjeringen må gjøre mer for å få slutt på den anonyme trakasseringen på nett.
– Hatytringene er et symptom på at vi i Norge har et utrolig hardt debattklima under den offisielle debatten. Der folk ikke tenker over hva de faktisk spyr ut av seg. Hvis de faktisk tenker over det, så representerer det understrømninger som er en klar utfordring mot demokratiet vårt, sier Solberg til Vårt Land.
Hun varsler at man nå ser etter konkrete tiltak for å få bukt med problemet.