Mange kommuner har ikke vurdert faren for ekstremvær mer enn 12 år fram
KLIMAENDRING: Myndighetene er ikke godt nok forbered på framtidas ekstremvær, sa Riksrevisjonen i fjor. – Blir aldri godt nok forberedt, sier kommunedirektør.
UVANLIG REGNVÆR: Jordskredet i Vistdalen nylig kom som følge av regn veldig lokalt og intensivt over en kort periode.
Arnt Morten Olsen
For en drøy uke siden kom jordraset i Vistdalen i Molde kommune, som førte til evakuering og ødeleggelser. Kommunedirektør i Molde, Marianne Stokkereite Aasen, mener at kommunen totalt sett er forholdsvis godt forberedt, men at det er utfordrende.
– Vi er aldri godt nok forberedt på ekstremvær eller ekstreme forhold, fordi vi bor tett på og i naturen, og har bygd hus alle steder uten kanskje å tenke så mye på skredfare eller naturkrefter. Når klimaet blir mer ekstremt, skjer det flere ting.
Jordskredet i Vistdalen kom da det brått regnet veldig lokalt og intensivt.