Må kutte i mathjelp til Darfur

FNs Verdens Matvareprogram (WFP) reduserer matforsyningene til Darfur neste måned på grunn av kapringer av lastebiler og utrygghet for ansatte.

Krigere fra Sudans Frigjøringshær, Abdel Wahel-fraksjonen, står vakt i Neriti-fjellene i sentrale Dargur. SAngrep på humanitære konvoier tvinger FN til drastisk å redusere mathjelpen.
Publisert Sist oppdatert

Fra og med mai måned blir den anbefalte dosen av 2156 kalorier (kcl) halvert til kun 1242 kcl per dag, melder Matvareprogramet i en pressemelding.

– Angrep på WFPs matleveranser er også angrep mot de mest sårbare menneskene i Darfur. Over 3 millioner mennesker er avhengig av vår hjelp og særlig nå som regnsesongen nærmer seg. Vi oppmuntrer nå alle parter om hjelp til å beskytte maten, sier Josette Sheeran som er direktør av WFP.

På denne tiden av året pleier WFP lastebiler å levere 1800 tonn mat daglig til Darfur. Men nå blir leveringene redusert til under 900 tonn per dag.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP