Kritiserer frammøtekrav i abortnemnd
Abortsøkende kvinne følte seg tvunget til å møte abortnemnd, sier sykehus overser retningslinjer. Nå får vi langt færre nemnder, det hever kvaliteten, lover helseministeren.
En kvinne som fikk utført en nemndbehandlet abort på Kvinneklinikken på Haukeland universitetssykehus har i ettertid sendt en klage til sykehuset.
Helse-Bergen
Helseminister Bent Høie (H) har brukt fire år på å sluttføre arbeidet som skal heve kvaliteten på landets abortnemnder: Færre nemnder skal behandle betydelig flere saker.
Men en kvinne er langt fra fornøyd:
– Mitt formål med klagen er å synliggjøre at dagens ordning med abortnemnd ikke nødvendigvis er velfungerende, at sykehusene ikke følger håndbok for abortnemndarbeid og at abortnemnd kan oppleves som en ekstra belastning i en allerede vanskelig situasjon, skriver hun i en klage til Haukeland universitetssykehus og Fylkesmannen i Hordaland.
Bestill abonnement her
KJØP