Kristen-ledere kjemper for konvertitt

Reza ble kristen. Biskop Erling Pettersen og KrFs Knut Arild Hareide kjemper nå for at han ikke blir tvangsreturnert.

Både Knut Arild Hareide og Erling Pettersen har engasjert seg i asylsaken til afghanske Reza som har fått avslag og skal uttransporteres mandag morgen.

15 år gammel kom afghanske Reza til Norge. Han var på flukt etter å ha vært vitne til at begge foreldrene ble skutt på åpen gate i Kabul.

Flukten endte i Stavanger, der sogneprest Helge Hansen i Varden menighet var en av de første den unge mannen kom i kontakt med.

– Lang historie kort så konverterte han og lot seg døpe for fire år siden. Reza er aktiv i menigheten og han har blant annet jobbet frivillig som kirketjener. Det er med overhengende fare for forfølgelse, tortur og i verste fall døden at han blir sendt til Afghanistan, sier biskop Erling Pettersen til NTB.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP