Kraftig nedgang i havisen rundt Svalbard

Siden mai har havisen rundt Svalbard blitt kraftig redusert, og isdekket ligger nå 62.000 kvadratkilometer under normalen.

Havisen rundt Svalbard har sunket kraftig siden mai og er langt under normalen. Det er negativt for isbjørnen, som trenger isen for å overleve. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Havisen rundt Svalbard har sunket kraftig siden mai og er langt under normalen. Det er negativt for isbjørnen, som trenger isen for å overleve.
Publisert Sist oppdatert

Dette er mer enn hele det sammenlagte landarealet til Svalbard, eller Møre og Romsdal, Vestland og Rogaland kombinert.

Forsker Signe Aaboe ved Meteorologisk institutt forklarer at nedgangen trolig skyldes årets sommervarme, med klimaendringene som medvirkende faktor, skriver NRK.

Isbjørnen er avhengig av isdekt hav for å overleve. Arten er karakterisert som sårbar, og ifølge miljøorganisasjonen WWF var bestanden på mellom 31.000 og 22.000 individer i 2021.

Mengden sjøis i Arktis har gradvis sunket gjennom flere tiår som følge av den globale oppvarmingen.


(©NTB)