– Konfirmanter bør ha reservasjonsrett

Konfirmanter bør kunne reservere seg mot prester som ikke vil vie homofile, krever Ungdommens kommunestyre på Askøy.

Reservasjonsrett for konfirmanter er ingen god idé, mener leder i Åpen folkekirke, Gard R. Sandaker-Nielsen, som i mange år har kjempet for homofiles rettigheter i Den norske kirke.
Publisert Sist oppdatert

– Ingen god idé, mener leder for Åpen folkekirke.

Ungdommens kommunestyre (UKS) på Askøy synes det er på tide at prester som nekter å vie homofile får smake sin egen medisin. Under et møte i mars vedtok de en formulering om at «konfirmanter på Askøy skal få reservere seg mot å bli konfirmert av prester som har reservert seg mot å vie homofile», skriver Bergens Tidende, som først omtalte saken.

– Det er sårt for et par om en prest reserverer seg mot å vie dem. På samme måte vil det bli sårt for prestene om konfirmanter reserverer seg mot dem, sier Solveig Hillestad (16), ordfører for UKS, til avisen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP