‘Kirkene må ikke bli luftslott’

Pinsetopper fra hele landet var samlet for å diskutere kristent lederskap tirsdag. – Det er åpenbart at den visjonære ledermodellen har store slagsider, sier pastor Kai Johansen.

– Som kristen leder forvalter du en enorm makt over det som er det viktigste i menneskers liv: troen. Derfor er det viktig med korrektiver. I Filadelfia jobber vi derfor alltid i team, sånn at ingen får all makt, sier Andreas Hegertun, som her stiller Karl Inge Tangen et spørsmål på Høyskolen for ledelse og teologis fagdag tirsdag 24. april.
Publisert Sist oppdatert

– På slutten av 90-tallet ble et visjonært lederskap alfa og
omega i mange pinsemiljøer, sier Kai Johansen.

Han var hovedpastor i Sørlandskirken, Arendal på begynnelsen av 2000-tallet, og er i dag en del av lederskapet i United Malmö.

– Før hadde man vært preget av en slags tradisjonalisme, som handlet om at man var opptatt av at alt skulle gjøres som tidligere. Så, plutselig, sto og falt menighetene på den visjonære lederen. På en måte gikk vi fra den ene grøftekanten til den andre, fra å dyrke stabilitet og tradisjon til å dyrke fremskrittet og visjonen for dets egen skyld, sier Johansen.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS