Kantor oppfordrer: – Krev mye av sangerne i kirkekoret
KIRKEMUSIKK: Hof Oratoriekor i Åsnes går for de største verkene i kirkemusikken. – Vi velger fra 10 på topp-listen, og ser at motivasjonen kommer med satsingen, sier organist Ole Karsten Sundlisæter.
STOR SATSING: Hof Oratoriekor i Åsnes på Finnskogen på sin siste ordinære øvelse i Hof kirke før de fremfører Bachs H-moll-messe, både i sin lokale kirke og i Hamar domkirke til helgen. – Nå er vi i konsertmodus, sier dirigent Ole Karsten Sundlisæter.
Lars O. Flydal
I helgen fremfører de Bachs Messe i h-moll i Hof kirke lørdag, og i Hamar domkirke på søndag. Det føyer seg inn i rekken av satsinger. Koret med 21 medlemmer har allerede fremført Bachs Johannespasjon og Juleoratorium, Brahms’ Ein Deutsches Requiem, Händels Messias og Mozarts Requiem, for å nevne noen. Neste år går de løs på Verdis’ og Faurés Requiem.
Synger 300 år gammel verdensarv
Dirigent Ole Karsten Sundlisæter sikter mot toppen. Bachs H-moll-messe er ikonisk kirkemusikk og har nå fått plass på UNESCOs verdensarvliste.