Kai Eide klaget til Brown over svak Karzai

‘Upopulær leder og ute av stand til å ta vanskelige avgjørelser’.

FNs spesialutsending til Afghanistan, Kai Eide, beklaget seg til Storbritannias daværende statsminister Gordon Brown over president Hamid Karzais (bildet) beslutningsvegring.
Publisert Sist oppdatert

Afghanistans president Hamid Karzai er ute av stand til å ta vanskelige avgjørelser, klaget FNs spesialutsending Kai Eide i et møte med den britiske statsministeren, Gordon Brown, i 2008.

FNs norske og tidvis omstridte spesialutsending til Afghanistan, Kai Eide, la ikke fingrene imellom da britenes relativt ferske statsminister kom til landet i august 2008. I et timelangt møte i Kabul beskrev Eide Karzai som en stadig mer upopulær leder, som var ute av stand til å ta vanskelige avgjørelser.

Det kommer fram i et av diplomatdokumentene som er publisert på WikiLeaks. Brown, som tok over som statsminister i Storbritannia sommeren 2007, hadde sammen med ambassadør Sherard Cowper-Cowles en rekke møter i Afghanistan, blant annet med Karzai selv.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP