Israel-importen øker til tross for boikott-oppfordringer
Brusmaskin som foreslås boikottet fikk salgsøkning i sommer.
– Boikotten er også viktig for at den jevne israeler skal forstå hva som faktisk foregår, mener Kathrine Jensen, leder i Palestinakomiteen. Press fra forbrukere har ført til at israelske frukt- og grøntprodusenter har blitt tvunget til bedre merking av hvor varer er produsert, mener hun.
– Boikott virker, men nordmenn flest vil ikke boikotte Israel, mener markedsekspert Trond Blindheim. Flere organisasjoner har de senere årene gått inn for økonomisk boikott av Israel. Blant dem som står i spissen er Palestinakomiteen.
– Israel er en okkupasjonsmakt som ikke tar hensyn til folkeretten. Det er mange stater som bryter folkeretten, men grunnen til at vi oppfordrer til boikott av akkurat Israel er fordi vi ser at det kan ha en effekt, sier Kathrine Jensen, leder i Palestinakomiteen.
Boikott kan være et effektivt virkemiddel, mener Blindheim, som er rektor ved Markedshøyskolen.
Bestill abonnement her
KJØP