Israel: Hundrevis av leger har sagt opp
Hundrevis av leger møtte ikke på jobben mandag. Arbeidskonflikten har ført til kaos på landets sykehus.
Hundrevis av leger og sykepleiere demonstrerte i sommer for høyere lønn. Teksten på banneret sider «Bibi (kallenavn på statsminister Benjamin Netanyahu. red.anm.), våkne opp, livet er verdt mer». Nå har flere hundre leger sagt opp jobben.
Ariel Schalit/Scanpix/AP
Rundt 700 israelske leger sa opp jobben for mer enn én måned siden. Det tilsvarer mer enn hver fjerde lege i landet. Mandag uteble 340 av dem fra jobben, og de øvrige ventes å følge etter i løpet av uka.
Underbetalt. Legene hevder at de er overarbeidede og underbetalt og krever bedre vilkår. Arbeidskonflikten er den siste i rekken i Israel, der hundretusener de siste månedene har protestert mot høye levekostnader og krevd økonomiske reformer.
Israelske sykehus ble mandag tvunget til å innstille alt annet enn livsviktige operasjoner, mens ventetiden for andre pasienter var lang.
Bestill abonnement her
KJØP