Iransk pastor dømt til døden
Den 32 år gamle iranske pastoren Youcef Nadarkhani er dømt til døden i Iran for frafall fra islam.
Pastor Youcef Nadarkhani (th) er dømt til døden for frafall fra islam, mens pastor Behrouz Sadegh Khanjani (tv) står i fare for å få samme dommen.
– Han kan bli henrettet når som helst. Og for hva? For å være en kristen, sier Leonard Leo, leder av US Commission on International Religious Freedom. Han henvender seg nå til USAs president og det internasjonale samfunnet og ber dem bruke alle tilgjengelige midler for å gi oppmerksomhet til saken og kreve at pastoren blir løslatt uten betingelser, ifølge CNN.
Nadarkhani er blitt dømt til døden etter at han skal ha fornektet islam. Han er medlem av Church of Iran ministry og pastor for en menighet med rundt 400 medlemmer i byen Rasht nord i Iran, ifølge International Campaign for Human Rights in Iran. Dommen skal ha blitt bekreftet i Irans 11. rettsdistrikts strafferett for anker i Gilan-provinsen den 22. september. Søndag ble dommen anket til Irans høyesterett.
I byen Shiraz sør i Iran står en annen kristen pastor, Beheouz Sadegh-Khanjani (35) i fare for å bli anklaget for frafall.
Bestill abonnement her
KJØP