Inn i racet om plass i KrF-toppen
NESTLEDER: Ida Lindtveit Røse, Jorunn Gleditsch Lossius og Karin Bjørkhaug spilles nå inn ved start av KrFs jakt på ny nestleder. Det kan bygge opp til en thriller om ledig plass i partiets ledertrio.
STILLER OPP: Karin Bjørkhaug (Trøndelag), Jorunn Gleditsch Lossius (Agder) og Ida Lindtveit Røse (Viken) spilles nå inn som ny nestleder i KrF.
Erlend Berge og NTB
De nærmeste ukene skal fylkeslag i Kristelig Folkeparti foreslå navn til ledertrio og sentralstyre innen tidlig i oktober. Men ved startstreken er det alt nå klart at forslag på tre kvinnelige profiler i partiet er på vei inn i valgkomiteens innboks.
Hittil har tre fylkeslag – Rogaland, Trøndelag og Oslo – vurdert kandidater til nestlederposten Ingelin Noresjø uventet trakk seg fra i februar:
- Karin Bakklund Bjørkhaug ønskes fra hjemfylket Trøndelag.
- Jorunn Gleditsch Lossius og Ida Lindveit Røse er begge spilt inn fra Oslo.
- Røse er også foreslått fra Rogaland – sammen med partiveteranen Hans Olav Syversen.