IMF: Norsk økonomi preget av usikkerhet

Det internasjonale pengefondet (IMF) sier høy etterspørsel vil øke brutto nasjonalprodukt med 4 prosent i 2022, men at de økonomiske utsiktene er usikre.

Publisert Sist oppdatert

Krigen i Ukraina, etterdønningene etter koronapandemien og problemer for leverandørindustrien er alle faktorer som kan påvirke norsk økonomi, varsler IMF om utsiktene for norsk økonomi.

En delegasjon har vært i samtaler med regjeringen og analysert norsk økonomi peker på forhold som høy boliggjeld og høyt privat forbruk. Høy innenlands etterspørsel, særlig privat forbruk, anslås å øke BNP med 4 prosent i inneværende år.

– IMF støtter regjeringens budsjettpolitikk, og trekker fram at det vil være nødvendig å stramme inn finanspolitikken fremover, skriver Finansdepartementet i en kommentar til den foreløpige rapporten.

– Det viktigste vi gjør for folks økonomiske sikkerhet nå, er å holde igjen på pengebruken. Da unngår vi en overoppheting av økonomien, sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp).

Powered by Labrador CMS