Høyre-strid om Downsutryddelse

Høyre-politiker Heidi Nordby Lunde ser godt at Downs syndrom blir utryddet. – Jeg er helt uenig, sier partiets helsepolitiske talsmann, Bent Høie.

Helsepolitisk talsmann i Høyre, Bent Høie er sterkt uenig i en kontroversiell kronikk skrevet av Høyrepolitiker Heidi Nordby Lunde (bildet).
Publisert Sist oppdatert

«En ny test bidrar nå til at vi får mindre risiko knyttet til metoden og økt sikkerhet når det gjelder testresultatet. Men det fører oss ikke nærmere en utrydding av Downs syndrom. Dessverre.»

Det skriver Høyre-politikeren Heidi Nordby Lunde, også kjent under bloggnavnet Vampus, i en kronikk på NRK Ytring. Hun går dermed til angrep på den offisielle helsepolitikken til sitt eget parti. I går sa partiets helsepolitiske talsmann, Bent Høie til Vårt Land at han frykter for mangfoldet i samfunnet, som følge av den nye blodprøven som kan avdekke Downs. Han er «helt uenig» med det Lunde skriver i kronikken.

– Stort tap. – Jeg mener det vil være et stort tap for samfunnet hvis vi slutter å føde barn med Downs, fordi mangfoldet har en verdi i seg selv. Det skjer en utvikling der kravene til idealmennesket bare blir sterkere. Men Downs syndrom er ingen sykdom, det er en egenskap, sier Høie.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS