Heyerdahls kvinner

Liv, Yvonne, Liliana og Jacqueline. Thor Heyerdahl var hele livet avhengig av å ha en kvinne ved sin side.

Publisert Sist oppdatert

– Mye av det vi vet om Heyerdahl har vi lært gjennom andre personer. Men Heyerdahl var en mann som krevde full kontroll, og de fleste skrev nok med ganske påholden penn, sier regissør Bjørn Engvik.

Han har jobbet i 25 år i NRK med kultur og dokumentarer, og er regissør på den nye dokumentarserien «Thor Heyerdahl – på jakt etter paradiset» Det var ikke uten videre at han ville ta fatt i en av de mest portrettere nordmennene gjennom tidene.

– Kriteriet var at det var noe nytt å fortelle. Heyerdahl var mesterlig til å iscenesette seg selv og nærmest ta regi slik at hans rolle som vitenskapsmann ble det viktigste, forklarer Engvik.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS