Hevder FN-tropper gav våpen til opprørere

BBC hevder at FNs fredsbevarende i Den Demokratiske Republikk Kongo styrker har forsynt opprørstyrkene i landet med våpen.

FN-styrkene i Den Demokratiske Republikk Kongo blir beskyldt for å bytte til seg gull, elfenben og narkotika mot våpen fra opprørerne.
Publisert Sist oppdatert

FN har siden februar 2002 hatt fredsbevarende styrker i det borgerkrigsherjede landet. I følge BBC er det kommet mange klager på disse styrkene. I følge TV-kanalen, som baserer seg på opplysninger fra FN-kilder, har indiske og pakistanske soldater vært involvert i både smugling og våpenhandel.

Gullelfenbein og narkotika. Etter 18 måneders undersøkelse, presenterer BBC nå følgende påstander:

* Fredsbevarende styrker fra Pakistan i den østlige byen Mongbwalu har vært involvert i ulovlig gullhandel med FNI-geriljane. Opprørerne har fått våpen og miner som betaling for gull.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS