«Hatpredikant» skal besøke Sverige
I 2008 besøkte han en norsk menighet. Nå vil mange nekte Steven Andersons adgang til Sverige på grunn av hatefulle ytringer mot homofile, jøder og muslimer.
KONTROVERSIELL: Steven Anderson er pastor for en frittstående baptistmenighet i den amerikanske delstaten Arizona. I mai kommer han til Sverige for å evangelisere på gatene og tale.
Skjermdump, YouTube / sanderson1611
– Nå har jeg tatt avstand fra ham, sier pastor James Turpin i Faith Baptist Church, en internasjonal baptistmenighet i Stavanger.
Den amerikanske predikanten Steven Anderson er allerede utestengt fra fem land. Han kalte det «gode nyheter» da 49 mennesker ble skutt og drept på en nattklubb for homofile i Orlando. I 2009 ba han til Gud om at president Barack Obama skulle dø og komme til helvete, og han er kjent for antisemittiske holdninger og hatefulle ytringer mot muslimer.
Nå raser debatten i Sverige etter at det ble kjent at Steven Andersen skal besøke Stockholm. Besøket er del av en mini-turné, der han også besøker Dublin og Amsterdam. I en e-post til Dagens Nyheter skriver Anderson følgende om besøket:
Bestill abonnement her
KJØP