Hamas stopper Norsk Folkehjelps arbeid i Gaza

Hamas nekter organisasjoen å fjerne udetonerte eksplosiver fra husruinene.

Tusenvis av bygninger ble rasert under de israelske angrepene mot Gazastripen i januar, og Norsk Folkehjelp startet arbeidet med å finne og uskadeliggjøre ueksploderte eksplosiver i ruinene. Dette blir det nå en stopp på.
Publisert Sist oppdatert

Da Israel omsider i mars ga internasjonale sprengstoffeksperter inngang til Gaza, sto Norsk Folkehjelp klar. Når organisasjonen nå endelig er inne, blir den stoppet av de lokale Hamas-myndighetene i Gaza, og trekker seg nå ut.

Sju mistet livet. Myndighetene i Gaza ønsker verdens oppmerksomhet om sin humanitære situasjon på grunn av den massive israelske bombingen. Når de nå får tilbud om hjelp, er det påfallende og kritikkverdig at de ikke lar oss utføre jobben på en trygg og forskriftsmessig måte, sier generalsekretær Petter Eide i Norsk Folkehjelp til Dagbladet.

Norsk Folkehjelp informerte torsdag norske myndigheter om saken.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP