Glad for at regjeringen nevner gudstjenester i gjenåpningsplan
GJENÅPNING: I neste uke vil regjeringen vurdere å åpne for at inntil 100 personer kan delta på gudstjenester, idretts- og kulturarrangementer.
REAKSJONER: Ingrid Rosendorf Joys i Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn og Tone Østerdal i Norske konsertarrangører er delte i sitt syn på regjeringens gjenåpningsplan.
Montasje: Vårt Land/NTB Scanpix
Statsminister Erna Solberg sier at regjeringen i neste uke vil vurdere et første trinn i gjenåpningen av samfunnet, som betyr tilbake til nivået før 25. mars.
I trinn 1 vil regjeringen blant annet vurdere å åpne for:
- Arrangementer som kun samler personer fra én kommune, kan gjennomføres.
- Avstandsanbefalingen endres tilbake til 1 meter.
- Inntil 100 personer på arrangementer innendørs, som kultur- og idrettsarrangementer, konferanser og gudstjenester, der alle sitter på faste tilviste plasser.
- Inntil 200 personer på arrangementer utendørs, men 200 personer ganger 3 kohorter hvis publikum sitter i faste tilviste plasser.