Gerhardsen vil ha homofest i Rådhuset

Rune Gerhardsen (Ap) mener at Rådhuset i Oslo bør åpnes for homofil folkefest for ny partnerskapslov.

Gerhardsen sitter i forretningsutvalget i Oslo kommune. Utvalget bestemmer bruken av Rådhusets festlokaler.
Publisert Sist oppdatert

Gerhardsen er uenig med ordfører Fabian Stang (H) som ikke vil gi homofile lov til å bruke Rådhuset til feiring av at homofile og heterofile blir likestilt i en ny ekteskapslov.

Gerhardsen sitter i forretningsutvalget i Oslo kommune. Utvalget bestemmer bruken av Rådhusets festlokaler. Ap-politikeren støtter ankesaken til Landsforeningen for lesbisk og homofil frigjøring (LLH) fordi han mener at Stangs begrunnelse for avslaget ikke holder. Stang mener at politiske vedtak ikke skal feires i Rådhuset.

– Dette bør vi åpne for. Dette er ikke en politisk sak som man kan bruke reglementet mot. Det dreier seg om et vedtak gjort i Stortinget som innebærer en markering som er viktig for mange mennesker her i landet. Vedtaket er knyttet til viktige seremonier i livet, sier Gerhardsen til Dagsavisen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP