– Gåtefullt hvordan dette kunne skje
Det sa preses Helga Haugland Byfuglien som talte under minnegudstjenesten i Oslo domkirke, fem år etter angrepene 22. juli som kostet 77 mennesker livet.
– Vi har arbeidet mye for å skape en gudstjeneste som gav rom for sorgen og savnet, men også for håpet. Det har vært god kontakt med støttegruppen og AUF for å vite at vi var på sporet av det de ønsket seg, sier preses Helga Haugland Byfuglien i Den norske kirke til NRKs reporter etter minnegudstjenesten.
Dette var den sjette gudstjenesten etter 22. juli til minne om ofrene. Den første ble holdt kun to dager etter angrepet. Da var det også Byfuglien som talte.
– Det har gått fem år og vi vet en del mer. Samtidig er det fremdeles et mysterium. Det er gåtefullt hvordan dette kunne skje. Den gangen følte jeg ansvar for å si noe offentlig som kirke midt oppi den store og dype fortvilelsen vi var midt oppi. Nå har vi reflektert over det, og jeg har lest flere av historiene. sa preses til NRKs nyhetsreporter etter minnegudstjenesten.