Frykter muslimer isoleres i Norge

Demonstrasjon mot ekstremisme har nørt opp under farlige konspirasjonsteorier om muslimer, advarer forskere.

Demonstrasjonen tidligere denne uken mot islamsk ekstremisme samlet flere tusen i Oslos gater. Blant annet flere toppolitikere.
Publisert Sist oppdatert

– Reaksjonene på demonstrasjonen mot ekstremisme og Faten Al-Hussainis appell kan ses som en lakmus-test. Vil religionsdebattanter og islamkritikere greie å føre en konstruktiv debatt om islam eller ikke? sier Lars Laird Iversen, førsteamanuensis ved Det teologiske Menighetsfakultet (MF).

Mandagens demonstrasjon mot ekstremisme, og spesielt appellen til Faten Mahdi Al-Hussaini (19), har blitt møtt med blandede reaksjoner i offentligheten.

Mens mange har hyllet Al-Hussaini som en helt, har nittenåringen også blitt omtalt som «hjernevasket» og som del av en islamistisk konspirasjon.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP