Frykter for folkemakt
Flertallet på Stortinget er skeptiske til avtalen som vil gi internasjonale selskaper rett til å saksøke Norge. Men de har ikke makt til å påvirke utformingen av den.
– Dette berører kjernen i vårt folkestyre, sier Sps Liv Signe Navarsete, Hun er skeptisk til regjeringens ønske om å gi internasjonale selskaper mulighet til å saksøke Norge.
Åserud, Lise
Solberg-regjeringen ønsker å øke bruken av såkalte bilaterale investeringsavtaler med andre land. Dette vil gi internasjonale selskaper mulighet til å saksøke Norge for manglende profitt. Men forslaget støttes ikke i Stortinget. Hverken opposisjon eller samarbeidspartier vil støtte det blåblå forslaget i nåværende form.
– I likhet med LO, den ene, tunge organisasjonen som hittil har kommet med høringsuttalelse, mener vi det trengs en konsekvensutredning. I stedet for å halse avgårde uten å vite følgene, sier Else-May Botten, næringspolitisk talsperson i Ap.
LES MER: – Få vinner fram i rettssalen, sier Mæland