Frykter flyktninger
Halvparten av europeere frykter at den nylige flyktningtilstrømningen øker risikoen for terrorangrep.
En ny gruppe flyktninger og migranter fra hovedsaklig afrikanske land går i land i Italia. Disse ble plukket opp fra en båt som hadde lagt ut fra Libya.
En million flyktninger og migranter tok seg til Europa i fjor. I løpet av første halvår har snart 250.000 funnet veien til kontinentet, og da særlig med båter over Middelhavet, melder International Organization For Migration (IOM).
Det amerikanske forskningssenteret Pew har kartlagt europeeres holdning til den store gruppen med flyktninger som prøver å finne seg til rette i et nytt land.
Pew fant at «flyktningkrisen og terrortrusselen i stor grad er beslektet i mange europeeres oppfatning». Studien konkluderer også at oppfatningen av flyktninger er delvis påvirket av negative holdninger til muslimer som allerede bor i Europa, melder NTB.
Bestill abonnement her
KJØP