Frp gir ikke klimaløfte

Frp har ikke avgjort om de vil godkjenne Kyoto 2-avtalen. Miljøtalsmann Per Willy Amundsen anbefaler et nei.

Frps miljøpolitiske talsmann Per-Willy Amundsen mener det har lite for seg at Norge slutter seg til Kyoto 2-avtalen når den omfatter landene bak bare 10-15 prosent av verdens klimagassutslipp.
Publisert Sist oppdatert

Fredag la regjeringen fram forslag om at Stortinget godkjenner endringene i Kyotoprotokollen. Disse ble forhandlet fram i Doha i desember, og blir omtalt som Kyoto 2-avtalen. Denne forplikter Norge til å kutte klimagassutslipp i perioden 2008 til 2013 med 30 prosent sammenlignet med 1990-utslippene.

Mens Høyre, Venstre og KrF vil stemme for, vil Frp diskutere saken i stortingsgruppa først.

– Det jeg kan si på vegne av meg selv, er at Kyoto 2 er symbolpolitikk uten praktisk betydning, sier miljøpolitisk talsmann i Frp, Per Willy Amundsen.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS