Forkynner hat mot Vesten

Flere kilder i det muslimske miljøet i Oslo hevder overfor NRK at imamer blir sendt fra Iran til Norge for å forkynne et hat mot Vesten.

Flere hevder at norske imamer hisser til hat mot Vesten slik vi har sett i blant annet ved flaggbrenning i Teheran.
Publisert Sist oppdatert

Imamene det dreier seg om er tilknyttet Det Norske Imam Ali Senter i Oslo, en moské med rundt 200 medlemmer. En av kildene sier til NRK at «Deres religiøse rolle er et skalkeskjul for å formidle et fiendtlig budskap mot Vesten. Gjennom sin forkynnelse klargjør de sine tilhørere ideologisk, slik at de i fremtiden skal være villige til å utføre terrorhandlinger dersom det kommer en ordre om det.»

Anonyme. Ingen av de tre kildene ønsker å stå fram med navn, men alle forteller om de tette båndene mellom flere moskeer i Oslo og Iran og hvilket budskap som formidles til norske muslimer.

Ledelsen ved Det Norske Imam Ali Senter avviser overfor NRK at det forkynnes et antivestlig budskap i moskeen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP