FNs generalsekretær ber om samarbeid for å takle en verden i fare
STORPOLITIKK: Det trengs samarbeid og solidaritet for å håndtere utfordringene ved en verden som nå står i fare, mener FNs generalsekretær António Guterres.

– Vi står overfor en verden i fare på tvers av vårt arbeid for å fremme fred, menneskerettigheter og bærekraftig utvikling, sa Guterres da han åpnet FNs hovedforsamling tirsdag.
Han siktet da til konflikter og klimaendringer, «et ødelagt globalt finanssystem», fattigdom, ulikhet, sult og splittelse.
Annonse
– Å møte felles utfordringer vil kreve fortsatt solidaritet når vi demonstrerer potensialet denne organisasjonen har, fortsatte Guterres.
Hovedforsamlingen er FNs øverste organ og består av stats- og regjeringsledere fra hele verden. Neste uke skal mange av dem holde taler til forsamlingen, selv om det er ventet at flere skal delta i gravferden til Storbritannias dronning Elizabeth.