Flere dør av narkotika enn i krig
I 2014 ble rundt 180.000 mennesker drept i 42 kriger og konflikter. Samme år var det anslagsvis 207.000 narkotikarelaterte dødsfall.
En narkomistenkt i Manila bæres bort etter å ha blitt drept som følge av at den filippinske president Rodrigo Duterte har gitt grønt lys til å drepe narkokriminelle. Dutertes ekstreme metoder bryter med økt internasjonal erkjennelse av at «krig mot narkotika» har vært en feilslått strategi.
Aaron Favila
Dødstallene i krig og konflikt ble ifølge International Institute for Strategic Studies tredoblet fra 2008 til 2014, men har likevel ikke nådd igjen antallet dødsfall relatert til narkotika:
FNs World Drug Report 2016 anslår at 207.400 mennesker mistet livet på grunn av narkotika i 2014. Mellom en tredjedel og halvparten skyldtes overdose.
LES OGSÅ: Santos vil ha ny kurs mot narkotika
Bestill abonnement her
KJØP