Fjordman er tilbake
Ett år etter blomsterhavet er skribenten aktiv som aldri før.
For ett år siden var plassen foran Oslo domkirke full av blomster. Nå har debattklimaet hardnet, mener Shoaib Sultan i Antirasistisk senter.
Berit Roald, Scanpix
Skribenten Peder Jensen, som bruker aliaset Fjordman, gikk under jorden rett etter 22. juli i fjor. Nå er skribenten tilbake for fullt. Han skriver innlegg på blogger som Gates of Vienna og Euronews. I tillegg har han begynt å skrive artikler for den politisk konservative og islamkritiske amerikanske nettavisen Front Page Magazine, som har publisert ni artikler undertegnet Fjordman siden april.
Hardere tone. Rådgiver Shoaib Sultan hos Antirasistisk Senter overvåker de høyreradikale bloggerne.
– I en periode etter 22. juli var de mer forsiktige. Nå har jeg inntrykk av at de er på samme nivå som før, og kanskje hakket verre. Ordbruken er spesielt skarp på sosiale medier og i en del blogger, sier Sultan.