Fedrelandssalmene skulle bygge nasjonen – utelot samene
VÅRT DYRE FEDRELAND: «Ja, vi elsker» og andre fedrelandssalmer ble til i en tid da samene ble definert ut. For Bierna Leine Bientie er det fantastisk at salmeboka nå har én samisk blant fedrelandssalmene.
JA, VI ELSKER: Under 17. mai-feiringen i 2020 ble nasjonalsangen sunget ut fra vinduer ved Torgalmenningen i Bergen, sammen med Bergen Kammerkor, Bergen Operakor og Forsvarets musikkorps.
Marit Hommedal
Staten Norge er etablert på territoriet til to folk. Dette er Norges offisielle holdning, uttalt av kong Harald i en tale i 1997. Men hvordan ser dette ut i fedrelandssalmene som synges 17. mai?
Steinar Pedersen tok en titt. Han er historiker og tidligere rektor og førsteamanuensis ved Samisk høgskole. «Ja, vi elsker», «Gud signe vårt dyre fedreland» og «Fagert er landet» ble til i andre halvdel av 1800-tallet og inn på 1900-tallet.
Pedersen mener at salmedikterne var påvirket av den sterke nasjonalismen som utviklet seg under nasjonsbyggingen fra 1830-tallet av, da også fornorskingen av samer, kvener og skogfinner tiltok.