Etniske kamper herjer Etiopia - Norge vil skape fred

ETNISK DELT LAND: Krigen i nord er enn så lenge over. Nå meldes det om massakre og kamper i en ny region. Siden Abiy Ahmed ble statsminister i 2018, har landet fått milliarder i norsk bistand. Støre-regjeringen vil være fredsskaper.

Mange etiopiere og omverdenen hadde store forhåpninger til statsminister Abiy Ahmed, som i 2019 ble tildelt Nobels fredspris. I dag anklages han for autoritært styre og grove brudd på menneskerettighetene, først og fremst i Tigray-regionen. Foto: Terje Bendiksby / NTB
FRA FRED TIL KRIG: I 2019 ble Etiopias statsminister Abiy Ahmed tildelt Nobels fredspris for sin innsats for fred og mellomstatlig samarbeid, og da særlig for hans avgjørende initiativ for å løse grensekonflikten med nabolandet Eritrea. Året etter brøt det ut borgerkrig i Etiopia.
Publisert Sist oppdatert

Krigen i Etiopia varte i to år, med enorme lidelser for sivilbefolkningen i Tigray, den nordligste regionen i landet. Rundt 600.000 kan ha mistet livet – halvparten sivile. Den 2. november i fjor ble fredsavtalen undertegnet i Pretoria i Sør-Afrika.

Nå blusser en annen konflikt opp. Det meldes om massakre og kamper i Oromia, regionen som ligger i det sentrale Etiopia.

– Hele landet er som et lappeteppe av konflikter, sier Etiopia-ekspert Kjetil Tronvoll til det svenske nyhetsbyrået TT.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP