Er det virkelig et bortfall av kvinner i norsk politikk?
GIR SEG I POLITIKKEN: Er det flere unge kvinner som trekker seg fra politikken enn menn? Eller var det tilfeldigheter da en leder og en nestleder trakk seg på grunn av familielivet? En statsviter har sett nærmere på tallene på Stortinget og det er en annen gruppe der flere gir seg.
MED VIDERE?: Det nærmer seg et nytt Stortingsvalg. Noen ønsker å være med videre i nasjonalforsamlingen, mens andre søker lykken andre steder.
Heiko Junge/NTB
Våren 2024 meldte nestleder i Høyre, Tina Bru, at hun ikke ønsket å ta gjenvalg ved neste Stortingsvalg. Familielivet skulle prioriteres.
– Det er rett og slett krevende for mennesker i etableringsfasen med små barn å kombinere jobb og politikk, og det er et lite tankekors, sa NRKs Tone Sofie Aglen til statskanalen den gang.
Bru er ikke alene om å gi seg. Ingjerd Schou (H), Anja Abusland (Sp), Rigmor Aasrud (Ap), Marit Arnstad (Sp), Anette Trettebergstuen (Ap), Lan Marie Berg (MDG), Ingunn Foss (H), Jenny Klinge (Sp) og Kari Elisabeth Kaski (SV) er blant de profilerte kvinnene som har sagt de gir seg i politikken etter valget neste år.