Emma og Lucas på navnetoppen
Mest populære i 2009.
Emma Tallulah på pappa Ari Behns arm under gudstjenesten 1. juledag i Ris i 2009.
Håkon Mosvold Larsen/Scanpix
Fjorårets mest populære navn, Emma og Lucas, representerer hovedtrenden for de siste ti årene. Småjentene får gjerne navn som slutter på «a» eller «ah», mens guttene får navn fra Bibelen.
Emma har toppet navnestatistikken før, og er ikke bare toppnavn for 2009, men også for hele tiåret som er gått. 597 jenter fikk dette navnet i fjor, mens 565 gutter fikk navnet Lucas eller Lukas. Ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB) er begge navnene er eksempler på navnetrender som er kommet fra Sverige.
Svensk smitte. Det er voldsomt hvordan det som er populært hos svenskene smitter over på oss. Hvis du ser på svenske toppidrettsutøvere så vil du finne nesten alle fornavnene representert i norske barnehager, sier navneforsker Jørgen Ouren hos SSB til NTB.
Bestill abonnement her
KJØP